Tüm erkek çocukları hayatlarının bir döneminde mutlaka pilot olmak istemişlerdir. Bazıları asker uçağı bazıları helikopter bazıları ise yolcu uçağı uçurma hayali kurarlar ve çoğu sıklıkla kâğıttan uçaklarla oynarlar. Uçaklara merakı büyük olan çocukların çocuğu ilerleyen dönemlerde pilot olma şansı bulamasalar da gelişen teknolojiyle artık tüm çocuklar uçak oyunları oynayarak pilotluk heveslerini yerine getirme şansı bulmaktalar. Bilgisayarın hayatımızın temeline oturduğu ve artık tüm oyunların bilgisayar üzerinden oynanabildiği düşünüldüğünde uçak oyunları oynayıp pilot olabilmek de imkânsız değil. Farklı konseptlerde düzenlenmiş binlerce uçak oyunlarından istediğini seçebilen çocuklar gönüllerince oyun oynayıp ileride pilot olamasalar bile pilotluktan heveslerini alabiliyorlar. Bu tip oyunları daha çok erkek çocukar seçiyor, kızlar ise genelde yemek oyunları türündeki oyunları seviyor. Gün geçtikçe bilgisayar oyunları da daha görsel ve daha işlevsel hale geldiği için uçak oyunları da kısa zamanda görsel olarak büyük gelişim sağlamış durumdalar.
Genellikle savaş konseptinde düzenlenen uçak oyunlarında çocuklar pilotu oldukları uçakları düşmanların açtıkları ateş hattından koruyarak mümkün olduğunca fazla düşman uçağını düşürerek kendilerini ülkeleri için savaşan bir pilot olarak görme şansına kavuşurken güvenli şekilde bir noktadan diğerine ulaşırken karşılaşacakları engellerden uçaklarını koruyarak bir yolcu uçağını idare ettirdiklerine inanıyorlar. Motor ve araba için düzenlenen yarış oyunlarında da uçak oyunlarına rastlamak artık mümkün.
Bu oyunlarda oyunun başında sahip olunan az gelişmiş bir uçakla oyuna başlıyor ve daha sonra yarışlardan kazanılan ödüller ya da geçilen etaplarla uçağın kalitesi yükseltilip oyuncuya yeni yarışlara katılma şansı veriliyor. Kademe kademe ilerleyen oyunlar hem istediğini elde etmek için çaba gerektirdiğinin kanıtı oluyor hem de keyif sağlıyor. Oyunun ilerleyişi zamanla zorlaştığı için zaten alışılan oyun sonraki bölümlerde biraz daha uğraşmanız gereken keyifler halini alıyor. Böylece sizin vaktiniz aslında biraz uğraşla birazda keyifle geçiyor.